{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Náboženství
vydáno: 1.1.2009, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Nejít proti proudu

Myšlenky Ajahn Chaha

Přinášíme ukázky z učení významného thajského meditačního mistra Ajahna Chaha, které jeho stoupenci shromáždili v knize A tree in a forest.Buddhistický mnich v ní mj. tvrdí, jestliže budeme rozumět přírodě, porozumíme i sami sobě.  

Proud řeky
Na tom, že tělo zestárne a podléhá nemocem, není nic nesprávného. Tělo pouze sleduje svoji přirozenost, a proto to není tělo, které nám přináší utrpení, ale naše vlastní nesprávné uvažování. Jestliže nesprávně vnímáme správné věci, jsme zmateni.Je to podobné jako s říčním proudem, který přirozené směřuje z kopce a nikdy naopak, tak je to přirozené. Pokud bychom si hloupě přáli, aby se tok obrátil opačným směrem, trpěli bychom. Trpěli bychom kvůli našemu nesprávnému pohledu, našemu myšlení proti proudu. Pokud bychom měli správný pohled, chápali bychom, že voda musí téct z kopce. Pokud tuto skutečnost nepřijmeme, nikdy nenajdeme v naší mysli pokoje. Řeka tekoucí z kopce je jako naše tělo, které projde mládím, stářím a nakonec zemře. Nechtějme, aby tomu bylo jinak, není to něco co bychom mohli změnit. Nejděme proti proudu.
Had
Lidé touží po štěstí, nikoliv po utrpení, ale ve skutečnosti je štěstí jenom uhlazenou formou utrpení. Můžeme to přirovnat k hadovi, jehož hlava je neštěstím a ocas štěstím. Hadí hlava je skutečně nebezpečná, jsou zde zuby plné jedu, jestliže se jí dotkneme, uštkne nás. Jestliže uchopíme ocas, had se také otočí a kousne nás, protože hlava i ocas náleží k jednomu tělu. Stejně tak štěstí a neštěstí, potěšení i smutek vyvstávají ze stejného hada chtění. Jestliže jsme štastní, naše mysl ve skutečnosti není klidná. Jestliže získáme to, co máme rádi, bohatství, prestiž, štěstí, cítíme se potěšeni, ale mysl se necítí klidnou, protože se bojíme, že to opět ztratíme. Takový strach není skutečným stavem klidu. Jestliže později tyto věci ztratíme, skutečně trpíme. Jestliže nejsme ostražití, i když se cítíme štastní, je utrpení nepřetržité, stejně jako hadí hlava nebo ocas jsou užitečné nebo neužitečné  podmínky charakteristiky kola života nekonečných změn.  

 


Cesta
Kdekoliv jste, buďte přirození a ostražití. Jestliže se objeví pochybnosti, nechte je přijít a odejít. Jestliže potkáte znesvěcení ,  pouze je viďte a překonejte je tím, že je necháte odejít.Je to velice jednoduché, na nic se neupínejte. Stejně jako když jdete po cestě, budete opakované  narážet na překážky. Nepřemýšlejte o překážkách, které jste již překonali, nedělejte si starosti z překážek, které jste ještě nepotkali, lněte k současnosti. Nedělejte si starost, jak je dlouhá vaše cesta nebo  váš cíl. Vše se mění. Cokoliv překonáte, neupínejte se k tomu, mysl tak dosáhne svého přirozeného stavu a bude stálá, ať už budete sedět se zavřenýma očima nebo se procházet po velkém městě.
Želva
Hledání pokoje je jako pátrání po želvě s knírem, nebudete schopni ji nalézt, ale když bude vaše srdce připraveno, přijde k vám a najde si vás.
Hotel
Všichni přicházíme na svět s ničím a s ničím také zemřeme. Náš dům a naše tělo jsou jako hotel, obojí musíme jednoho dne opustit a nechat za námi.  


 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.