{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Náboženství
vydáno: 1.1.2009, autor: 10

Thajsko: Mysl je jako dešťová voda

Myšlenky Ajahn Chaha

 Přinášíme ukázky z učení významného thajského meditačního mistra Ajahna Chaha, které jeho stoupenci shromáždili v knize A tree in a forest.Buddhistický mnich v ní mj. tvrdí, jestliže budeme rozumět přírodě, porozumíme i sami sobě.  

Dům
Všichni moji následovníci jsou jako moje děti, ve své mysli mám pouze lásku a jejich dobro. Jestliže se zdá, že vám přináším utrpení, je to pro vaše dobro. Vím, že mnoho z vás jsou velice vzdělaní lidé, kteří toho mnoho vědí. Lidé s nízkým vzděláním a znalostí světa mohou praktikovat velice snadno, ale člověk s mnoha znalostmi je je jako ten, kdo má velký dům a musí ho uklidit. Takoví lidé toho musí hodně učinit, ale když je dům uklizen, mají velký pohodlný prostor k žití. Buďte trpěliví, trpělivost a odolnost jsou základem našeho praktikování.
Žena v domácnosti
Nebuďte jako žena v domácnosti, která umývá nádobí se zamračenou tváří. Žena je tak zaměřena na umývání nádobí, že nevidí, že její vlastní mysl je nečistá. Vidí pouze nádobí a divá se tak příliš daleko od sebe samé. Lidé, se zaměřují na umývání nádobí, ale nechávají svoji mysl nečistou. To není dobré. Zapomínají na sebe sama.
Dopis
Vězte , co se děje ve vaší mysli, ale nepřimykejte se k tomu. Nebuďte kvůli tomu štastní, ani smutní. Jestliže trpíte, pozorujte to a zůstaňte prázdní. Stejně  jako dopis, který musíte otevřít, abyste se dozvěděli, co je v něm.  

 


Sirotek
Proč se lidé stávají neurotickými_ Protože nevědí. Protože sledují pouze své nálady a nevědí, jak se starat o svoji mysl. Jestliže mysl nemá nikoho, kdo by se o ni staral, je jako sirotek bez rodičů, kteří by se o něj starali. Sirotek nemá útočiště a bez útočiště je velice nejistým. Podobně jestliže se o mysl nikdo nestará, jestliže ji schází  trénink nebo dospělý charakter se správným porozuměním.
Deštová voda
Mysl je podobně jako deštová voda ve svém přirozeném stavu čistá.  Jestliže do ní přidáme zelenou barvu, zbarví se zeleně, jestliže žlutou, zežloutne. Mysl reaguje podobně, jestliže se se dostaví kapky příjemných pocitů, cítí se příjemně, jestliže je dojem nepříjemný, mysl se cítí nepříjemně a zakalí se podobně jako obarvená voda. Jestliže se čistá voda setká se žlutou barvou, zežloutne, jestliže se zelenou, zezelená. Svoji barvu bude měnit pokaždé, ačkoliv ve svém přirozeném stavu je čistá a průzračná. To je také přirozený stav mysli, čistá, průzračná, nezmatená, zmatek přichází pouze pokud smysl přijme smyslové dojmy a ztratí se ve svých náladách.  


 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.