{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
oblast: Phuket
sekce: Dějiny, Zajímavé osobnosti
vydáno: 22.9.2005, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Výjimečné ženy

Legendární sestry a jiné

Ženy představují zadní nohy slona, zatímco muži tvoří jeho přední tlapy. Takto symbolicky Thajci vymezují místním ženám jejich postavení ve společnosti. To, že tomu tak úplně není ukazují i příklady z historie a památníky, které jsou rozesety po celé zemi.
 


Návštěvníci Phuketu při cestě z letiště míjí památník dvou sestrám, Thao Thep Kasatri – Muk  a Thao Sri Suthorn – Chan, kteří na konci osmnáctého století důmyslnou fintou ubránili ostrov před barmskou invazí. Když zemřel tehdejší guvernér, přestrojila jeho manželka Chan ženy za muže a v nepříteli tak vzbudila dojem, že proti němu stojí nepřekonatelná síla.Sestry z Phukety však nejsou jedinými, které dokázaly odvrátit invazi, již v sedmém století se s podobnou hrozbou vypořádala královna Chamadevi, dcera krále z Lopburi. Památník statečné královně, která se odmítla provdat do jižní Indie, se nachází v provincii Lamphun.


Tragický konec královny


Jiným z uctívaných monumentů se nachází ve městě Nakhon Ratchasima ve stejnojmenné provincii. Je věnovaný ženě, která vešla ve známost jako babička Mo. Když bylo město za vlády Ramy III. dobyto laoskou armádou a někteří jeho obyvatelé převáženi do Vientianne kurážná babička povzbudila své spoluvězně, aby Laosany, vyspávající po pitce, přepadli. Ne všechny výjimečné ženy se však dočkaly šťastného konce. Když se v polovině šestnáctého století utkal král Mahachakkaphat v souboji s barmským králem, zachránila ho před smrtí jeho manželka Suriyothai, která obětovala vlastní život. Její tragický příběh se stal námětem thajského velkofilmu, na jehož mezinárodní verzi se podílel i věhlasný Francis Ford Coppola. 
 
 
 

Facebook:© 2009 - 2022 Marten & Louis s.r.o.