{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Sport
vydáno: 27.8.2005, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Jen si do mě pořádně bouchněte

Lekce thajského boxu dnes přitahují do Thajska davy cizinců

Mohli by se opalovat na některé z pohádkových pláží  nebo si pohrávat v barech se sklenicemi piva. Namísto toho podstupuji  řeholi, při které se na jejich hlavy hrnou  údery se silou kovadliny, a nechávají se kopat do ledvin. Pobyt v některem z kempů thajského boxu přímo v zemi vzniku tohoto tvrdého sportu se mezi cizinci stává stále populárnějším.   


Slovák Maroš se vyčerpaně opírá o provazy ringu. "Doma jsem zkoušel řadu sportů, ale tohle je úplně něco jiného. Všechno se odehrává naostro," říká. Tvrdý trénink má boxery připravit na to, aby je během zápasu vedeného na pět tříminutových kol nemohlo nic překvapit. Pro svoji tvrdost a četná zranění byl tento sport po určitý  čas v minulém století zakázán dokonce i v Thajsku. Maroš je jedním z novačků v kempu Sor Vorapin, jehož majitelé tvrdí, že každoročně jim projde okolo tisíce cizinců. Jako svoji vizitku nabízejí pětadvacetiletou tradici i deset domácích a jednoho světového šampiona, kteří odtud vzešli.  


Není čas na pivo


Tělocvična Sor Vorapin leží v centru Bangkoku. "Po tréninku jsem tak unavený, že na pivo nemám ani pomyšlení," přiznává Maroš. Ranní trénink začíná a v půl sedme, po desetikilometrovém běhu následuje čas strávený u boxerského pytle i pod dohledem trenéra, řehole končí po třech a půl hodinách. Připravíme vás krok za krokem, bude se vám to líbit, slibují majitelé kempu. Sama tělocvična je jednoduse zařízena. Vedle ringu stínují boxeři před zrcadly, hned v jejich sousedství se další tísní  u hrazdy s boxerskými pytli. Největšim lákadlem jsou tady trenéři. Moo je na Thajce překvapivě vysoký. Nepamatuje se, kolik zapasů absolvoval, jeho muskulatura však mluví za vše. Kariéra boxerů neni příliš dlouhá, začínají někdy v deseti letech, v pětadvaceti se jejich dráha uzavírá. Pak se mohou věnovat trenérské činnosti. 


Místo, kde se zrodil box


 Moo mezi provazy neudělá zbytečný rok. Pěsti, loket, kolena, vyštekává krátké rozkazy, kterými se svými svěřenci procvičuje repertoár thajského boxu. Lehce se vyhne úderu, který se řítí na jeho hlavu, a nováček vlastní  vahou padá na zem. O chvíli později druhého z boxerů zmate několika úkroky a pak ho elegantně zavěsí do provazů. "Každý chce vyzkoušet thajský box tam, kde se zrodil," vysvětluje stoupající popularitu thajskych kempů šedesátiletý Novozelandan Dan Steve. Jeho kemp leží na kokosovem ostrově Ko Samui, a má  tak trochu venkovskou atmosferu, do které doléhá zvuk mořských vln, lámajících se o pobřeží. Do jejich hlasu sténají boxerské pytle zasypávané prudkými údery. "Thajci jsou výborní , ale bohužel jsou hodně lehcí. Pro diváky jsou nejatraktivnější zápasy tězkých vah," stírá si pot Novozelandan. Svoji dovolenou by mohl trávit na pláži, namísto toho se měsíc věnuje thajskému boxu. A takových jako on přibývá.  

Facebook:© 2009 - 2022 Marten & Louis s.r.o.