{lang: 'cs'}
Křik gibbonů z rehabilitačního centra v Phuketu se nese na kilometrovou dálku jakoby všem příchozím oznamoval, komu toto teritorium patří. Jde však o omyl, tyto opice již nejsou pány ani na Phuketu, ani v jiných koutech Thajska. Rehabilitačni centrum se pokouší tuto situaci změnit.
"Kácení pralesů a nezákonný lov," shrnuje doktor Suwit Punnadee z Nadace na záchranu divokých zvířat dva hlavní důvody, proč se gibboni ze svého přirozeného prostředí ztrácejí. Komerční aktivity v nižiném deštném pralese je připravujํ o jejich domov. Samotný lov pak nabývá krutých forem. Opice jsou loveni pro maso a pro využití v medicině, podobně jako u jiných druhů je často zastřelena samice jenom proto, aby si pytláci mohli odnést její mládata. Přestože všechny č่tyři druhy gibbonů vyskytující se na uzemí Thajska jsou zahrnuty do seznamu CITES a již jedenáct let je zde zakázán jejich odchyt z volné přírody, nelegální aktivity pokračují. Za zdroj, kde lze získat z některých chráněných druhů je považován například největší trh v Bangkoku Chatuchak.
Mazlíci z centra
Většina gibbonů, kteří se dostávají do našeho centra byla dříve chována jako domácí mazlíci, nebo byli drženi jako atrakce v různých barech, kde předváděli, jak doká í kouřit cigarety nebo popíjet alkohol," říká doktor Punnadee. Centrum dodržuje nepsanou dohodu s těmi, kteří se rozhodnout zbavit opice jejich trápení v zajetí a odevzdají je odborníkům. Zachovávají jejich anonymitu, pouze na policii putuje hlášení, že do centra přibyl další exemplář.Pro ty, kte í získají roztomilá mládata gibbonů se domácí hračka může brzy proměnit v přítěž, se kterou si nevědí rady. Sotva gibboni v šesti až sedmi letech dospějí , mohou se někteří z nich proměnit v agresivní jedince, přitom ve volné přiํrodě se tyto opice dožívají až třiceti let. Proměna v nezvladatelného jedince vede některé majitele k tomu, že gibbony nechají utratit nebo je uvěznit do těsných klecí. Smutná existence osamělých gibbonů v zajetí kontrastuje s jejich rodinným způsobem života na svobodě.
Nejen správné návyky
"Někteří jedinci se k nám dostávají ve velice žalostném stavu. U nich je návrat do přírody velice obtížný, téměř nemožný," dodává doktor Punnadee. Rehabilitace gibbonů tak připomíná zápas s větrnými mlýny, do pralesa se vrátí pouze jeden z pěti, ostatní zůstávají v centru.
ฺUspěch celého programu nespočívá pouze na tom, nakolik si gibboni znovuobnoví návyky, které jim umožní přežํít, ale i to, že budou umístěni do prostředí, které nebude ohroženo odlesnováním a pytláctvím. Jejich návrat je tak nekonečným procesem, nad kterým dohlížejí dobrovolníci z celého světa i místní lid้ označ่ovaní jako strážci gibbonů.
Program centra v Phuketu je zaměřen na nejběžnjší z thajských gibbonů - lara. většina z nich má světlé zbarvení, vyskytuje se však i jejich tmavší varianta. V přírodě tyto opice dorůstají až půlmetrové délky a váhy okolo šesti kilogramů.
Hledání vhodných párů
Ochrana gibbonů a jejich návrat do přírody není pouze thajským unikátem, a tak vycházíme i ze zkušeností jiných podobných programů," říká doktor Punnadee. Příchod opic do phuketského centra zacíná vyšetřením v่četně testu na AIDS. Teprve po propuštní z karantény je zahajen dlouhodobý proces rozdělený do tří fází , jehož podstatou je omezení kontaktu s č่lověkem. Návštěvníci centra se tak sice mohou zaposlouchat do hlasových projevů gibbonů a obdivovat jejich elegantní pohyb, k samotným klecím se však nedostanou. Rozlehlý prostor má napomoci k zesílení svalstva paží, které jsou základem přesunu gibbonů v korunách stromů Typický pohyb, při kterém se opice rozhoupají na dlouhých pažích a přeskočí na další větev, je nazýván brachiace. Ve volné přํrodě์ je základem jídelníku gibbonů ovoce, květiny, listy a hmyz, během rehabilitace je obohacen ještě o vitamíny.
Jedním z ukolů, před kterým odborníci stojí, je sestavení vhodných pár. Mladí gibboni jsou umistovány dohromady, dospělým je vyhrazena společná klec. První postupné kroky k návratu do přírody se odehrávají na některém z neobydlených ostrovů zálivu Phangnga, skutečným cílem celého programu je však uzemí o rozloze čtyřiadvaceti čtverečních kilometrů na samotném Phuketu. Gibboni se tady vyskytovali ještě před deseti lety. "Chceme je vrátit tam, odkud vyšli," říká doktor Punnadee.
Jedním z ukolů, před kterým odborníci stojí, je sestavení vhodných pár. Mladí gibboni jsou umistovány dohromady, dospělým je vyhrazena společná klec. První postupné kroky k návratu do přírody se odehrávají na některém z neobydlených ostrovů zálivu Phangnga, skutečným cílem celého programu je však uzemí o rozloze čtyřiadvaceti čtverečních kilometrů na samotném Phuketu. Gibboni se tady vyskytovali ještě před deseti lety. "Chceme je vrátit tam, odkud vyšli," ř íká doktor Punnadee.