{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Bezpečnost pobytu
vydáno: 12.4.2006, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Nebezpečí a nepříjemnosti

Za všechno se platí...

Thajsko je přívětivá země a Thajci dokáží být tak přátelští a bezstarostní, že snadno podlehnete mylnému pocitu bezpečí a stanete se tak snadnou kořistí pro nejrůznější podvodníky. Nezapomínejte na to, že za všechno se platí. Pokud něco vypadá jako nápadně výhodné nebo levné, je třeba okamžitě zpozornět! Zrovna tak pokud hodláte rychle zbohatnout, zaručeně přinejmenším proděláte. I za tuto zkušenost se platí! Dále si popíšeme nejčastější situace se kterými se můžete setkat.  


Doprava z letiště.Ve dveřích příletové haly se pohybuje řada agentů nabízejících dopravu do města. To NEJSOU podvodníci! Jen zaplatíte výrazně více než musíte. Využijte letištních autobusů, vlaku nebo normálních taxiků.Tuk tuk - nadšení a zklamání.Tříkolová rikša patří ke koloritu města a svezení s ní k povinným zážitkům. Je třeba ovšem trvat na smluvené ceně, protože někteří řidiči se nakonec s odkazem na dopravní zácpu snaží vymáhat vyšší částku. Někdy se setkáte s nabídkou hodinového svezení za neuvěřitelně nízkou částku (20,- THB). Řidič vám na mapě ukáže trasu a přesvědčí vás o tom, že památka před kterou právě stojíte a do které jste chtěli původně jít je dnes z důvodu státního svátku uzavřená. Podlehnete vrozené škudlivosti a jedete s ním. Zaveze vás nakonec ještě do příšerně drahé restaurace nebo do obchodu se zlatem a drahými kameny. Všude vyinkasuje provize nebo poukázky na plyn. Drahý levný vlak. V nejnižších třídách (neklimatizovaných) můžete narazit na kapsáře nebo ve spánku přijít o celé zavazadlo. Rozdíl mezi druhou (klimatizovanou) třídou je malý a navíc je ve vagonech ostraha.
Autobusy. Na linkách provozovaných nestátními firmami se můžete setkat s případem fingované poruchy a překládáním zavazadel do náhradního autobusu. Předtím se vám z nich ale ztratily cenné věci. Používejte malé zámky, kontrolujte neporušenost zavazadel a cenné věci noste vždy při sobě. 
 


Podvody s drahými kameny
 
Kdo přijíždí do Thajska s cílem zbohatnout, ten MUSÍ být podveden a okraden! Nereagujte na jakékoliv nabídky nákupu drahých kamenů, byť by se vám zdály jakkoliv výhodné a vystupování prodejců jakkoliv solidní. Podvody s klenoty mají nesčetně variací, ale pokud nejste v tomto oboru profesionál, jděte od toho. Pokud si přesto chcete z Thajska dárek odvézt využijte návštěvy licentovaného obchodu, který bývá nedílnou součástí výletů pořádaných cestovními kancelářemi.  Tam se naopak není čeho obávat.Padělky.Thajsko je velmistr v padělání čehokoliv (včetně lásky...). Koupíte tu cokoliv - CD, DVD, PC software, hodinky, textil, výrobky z kůží atd. Pokud to nakupujete s vědomím že se jedná o kopii a jste spokojeni s cenou, je vše v pořádku. Pokud si ovšem na pláži koupíte od bosého prodavače peněženku z rejnoka za cenu několika tisíc, tak jste blázen... Kapsáři Objevují se zejména na místech s vysokou koncentrací lidí (tržnice, památky). Jsou velice hbití a obrana proti nim je stejná jako v české tramvaji. Tam kde se vyskytuje větší množství bělochů pohromadě, je třeba se mít ještě více na pozoru. Tam kde se vyskytuje pohromadě větší množství Čechů, je vyloženě nebezpečno...Hotely.Striktně využívejte služeb sejfů. Žádný hotel neručí za cenné věci odložené na pokoji - ostatně řada z nich na to ještě extra upozorňuje písemně. V hostelech a ubytovnách svá zavazadla zamykejte.Opice. Bývají nebezpečnější než lidé. Na některých plážích jsou schopné vynořit se z pralesa a v nestřeženém okamžiku se zmocnit volně položených věcí.


Dobrá rada na závěr
 
Chovejte se jako člověk který má hluboko do kapsy. Nakonec stejně zjistíte, že ke spokojenému životu toho není třeba až tolik.     

 
 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.