{lang: 'cs'}
V roce 1908 se obyvatelům Bangkoku naskytla neobyčejná podívaná. Výjimečnost sochy, která vyrostla v centru metropole, nespočívala v tom, že se jednalo o podobu panovníka Ramy V. ztvárněnou francouzským sochařem. Ojedinělost celé události dodal fakt, že thajský král měl v té době před sebou ještě dva roky života a právě slavil svůj čtyřicátý rok na trůnu.
Socha byla zaplacena z veřejné sbírky. Na svého populárního krále Thajci nezapomněli dodnes a jeho portrét, společně s fotografií současného krále, visí v mnoha domácnostech. Později se pak 23. říjen, jako Chulalongornův den, stal národním svátkem. Není snad oboru, který by Rama V. neovlivnil. Jeho reformy obsáhly právo, finance, daně, administrativu. Za jeho vlády se zrodila pošta i národní knihovna, jako milovník jídla sepsal také vlastní kuchařku naplněnou recepty 200 evropských jídel. Psal poezii, prózu, je také autorem cestopisu Daleko od domova. V královském paláci nechal otevřít první školu západního typu pod anglickým vedením. Jeho původní škola pro státní úředníky se stala základem budoucí prestižní Chulalongkornovy univerzity. Na vzdělání kladl osvícený panovník důraz i ve vlastní rodině. „Pokud si myslíte, že jenom proto, že jste se narodili jako princové, nemusíte dělat vůbec nic, pak se váš život nebude lišit od zvířat,“ vzkázal svým synům, které poslal studovat do zahraničí.
Rama V. byl pověstný svojí pracovitostí, jeho den často končil až ve tři hodiny ráno. Stál u zrodu první železnice i první nemocnice v Bangkoku. V necelých 22 letech jmenoval Státní radu, první skutečný kabinet Siamu, tvořený dvanácti ministry. Nechal zrušit zákon ze třináctého století, podle kterého o výsledku soudů rozhodovalo, kdo z účastníků sporu vydrží déle pod vodou. Výběr daní, svěřovaný tomu, kdo za toto privilegium nabídl nejvyšší cenu, převedl pod kontrolu státu. Oproti minulosti tak dokázal osmkrát zvýšit příjem do pokladny.
Král cestovatel
Rama V. se jako první panovník Siamu vypravil mimo Asii. Jel do Evropy, a to hned dvakrát. Seznámení se starým kontinentem pojal skutečně důkladně – projel 14 zemí. Setkal se s královnou Viktorií i budoucím carem Mikulášem II. Zapůsobil svojí plynulou angličtinou /tou hovořil jako vůbec první asijský panovník/ i zamýšlenými reformami. Přesvědčil natolik, že v sedmdesátých letech 19.století byl Siam označován za zemi, která má z celé Asie největší předpoklady k industrializaci. Ze svých kontaktů se západním světem vytěžil Rama v. znalosti, jež využil v obratném manévrování mezi zájmy koloniálních velmocí, které se v jihovýchodní Asii střetávaly. Doba jeho vlády připadla do nelehkých časů, kdy se tam křížily zájmy Anglie i Francie, postupně přebírající kontrolu nad okolními státy. Chulalongkorn sice ztratil půl milionu čtverečních kilometrů své země, její nezávislost se mu však podařilo udržet. Thajsko, až do roku 1939 nazývané Siam, nebylo nikdy kolonizováno a zůstalo zemí svobodných.
Ze svých kontaktů se západním světem vytěžil Rama v. znalosti, jež využil v obratném manévrování mezi zájmy koloniálních velmocí, které se v jihovýchodní Asii střetávaly. Doba jeho vlády připadla do nelehkých časů, kdy se tam křížily zájmy Anglie i Francie, postupně přebírající kontrolu nad okolními státy. Chulalongkorn sice ztratil půl milionu čtverečních kilometrů své země, její nezávislost se mu však podařilo udržet. Thajsko, až do roku 1939 nazývané Siam, nebylo nikdy kolonizováno a zůstalo zemí svobodných.