{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Dějiny, Zajímavé osobnosti
vydáno: 18.5.2006, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Šestá dekáda vizionářského monarchy


Thajský král Rama IX. se usmívá jenom zřídka. Přesto vládne zemi úsměvů již šedesát let. Žádný z monarchů současného světa nesedí na trůnu delší dobu.
 


Než se však thajský panovník stal nejmocnějším mužem v zemi a zaujal pozici monarchy, který i přes omezení ústavou dokáže být v případě potřeby rozhodujícím činitelem, musel urazit dlouhou cestu.
Bhumibol Adulyadej, vládnoucí jako Rama IX., se narodil 5. prosince 1927. Na trůn nastoupil 9.července 1946 po záhadné a nikdy zcela nevysvětlené smrti jeho bratra Ananda Mahidola. Devatenáctiletý mladík se ujal vlády v časech královskému majestátu nepříliš nakloněných. Revoluce z roku 1932 ukončila sedm století trvající vládu absolutistické monarchie a u moci se prostřednictvím vojenských převratů střídaly generálové jako na běžícím pásu. Svoji cestu k pozici toho, kdo pro většinu Thajců zpodobňuje téměř živoucího boha, si musel mladý vladař tvrdě odpracovat.


Královské inspekce


Není snad místo v zemi, který by Rama IX. nenavštívil. Při svých četných cestách často sám řídil, aby získal vlastní poznatky z první ruky. Během let helikoptérou vždy porovnával aktuální situaci se stavem zaneseným v mapách. Jeho dcera princezna Maha Chakri Sirindhorn vzpomíná, že během těchto výprav nesměly spát, když pracujete pro zemi, nemůžete odpočívat, váš majestát vás zavazuje, nabádal je thajský panovník. Výsledkem těchto inspekcí se staly královské projekty, které Ramovi IX. získaly obrovskou popularitu, o níž se mohl opřít. Jedním ze stovky královských programů se stal i ten, který proměnil opiová pole horských kmenů severního Thajska v zahrady na pěstování ovoce.
Oproti nekontrolovatelnému rozvoji, bezohledně zneužívajícímu přírodní zdroje, nabídl thajský král, často označovaný za vizionářského monarchu, myšlenku soběstačnosti jako ochranu před změnami, které není možné ovlivnit. Není důležité, že je  Thajsko kritizováno jako zaostalá země, když jsme schopni udržet mír a naši soběstačnost, uvedl v jedné ze svých královských řečí.  Jeho vize mají kořeny v buddhistické filosofii, upozorňují na vzájemnou závislost člověka a přírody, města a venkova. Jako vášnivý a velice dobrý jachtař se dostal do těsného kontaktu s přírodou, z níž by se lidé měli učit. Oproti autoritativním způsobům, které způsobily krach řady vládních programů, thajský monarcha nabádá k respektování různosti – geografických podmínek i způsobu života. Jděte za lidmi, naslouchejte jim a učte se od nich, popisuje svoji metodu thajský král Rama IX., který se po šesti desetiletích vlády stal pro obyvatele své země jejich otcem                                                                         

 Jeho vize mají kořeny v buddhistické filosofii, upozorňují na vzájemnou závislost člověka a přírody, města a venkova. Jako vášnivý a velice dobrý jachtař se dostal do těsného kontaktu s přírodou, z níž by se lidé měli učit. Oproti autoritativním způsobům, které způsobily krach řady vládních programů, thajský monarcha nabádá k respektování různosti – geografických podmínek i způsobu života. Jděte za lidmi, naslouchejte jim a učte se od nich, popisuje svoji metodu thajský král Rama IX., který se po šesti desetiletích vlády stal pro obyvatele své země jejich otcem.                                                                        
 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.