{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Dějiny, Umění
vydáno: 18.5.2006, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Osudy Smaragdového Buddhy


Nesmíte ji fotografovat, před vstupem k ní si musíte zout boty a sednout si tak, aby k ní nesměřovaly vaše nohy. Teprve tak můžete zahlédnout Smaragdového Buddhu, nejposvátnější sošku celého Thajska, umístěnou v královském paláci v Bangkoku. 


Osudy této sošky jsou značně spletité. Doba jejího vzniku je kladena do patnáctého století, do období těsně před tím, než byla objevena v severothajském Chiang Rai. Když do tamní stupy udeřil v roce 1434 blesk, odhalil, že pod ochranným nánosem sádry se skrývá zelená soška. Přestože je nazývána Smaragdový Buddha, je zhotovena z nefritu. Když se vládce z města Chiang Mai pokusil o její přemístění do svého sídla, slon vezoucí sošku vždy zabočil směrem na Lampang. Zde pak Buddha strávil 32 let. V polovině sedmnáctého století opustil thajské území, když ho král Chaichetha nechal převézt do Laosu. Tam vydržel až do roku 1778, kdy Thajci dobyli Vientianne a z laoské metropole ji převezli zpět do Thajska, do svého nového hlavního města Bangkoku.
Smaragdový Buddha sedící na pozlaceném trůnu je třikrát ročně za přítomnosti thajského krále převlékán do různých šatů. Během vlády Ramy I. byly pro něj určeny pouze dva obleky, Rama III. pak přidal ještě jeden. Koruna a šperky jsou vyhrazeny pro léto, zlatá šála pro zimu a zlaté roucho pro období dešťů.  


Smaragdový Buddha sedící na pozlaceném trůnu je třikrát ročně za přítomnosti thajského krále převlékán do různých šatů. Během vlády Ramy I. byly pro něj určeny pouze dva obleky, Rama III. pak přidal ještě jeden. Koruna a šperky jsou vyhrazeny pro léto, zlatá šála pro zimu a zlaté roucho pro období dešťů. 
 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.