{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zvyky
vydáno: 18.6.2006, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko:Thajský úsměvMůže se to stát velmi snadno. Zavrávoráte, ale situaci zvládnete, takže neskončíte v potupné pozici vleže na chodníku. Když se rozhlédnete, obklopují vás rozesmáté tváře.   
 

Thajský úsměv má mnoho podob a ne každá je tou, která se evropskému návštěvníkovi jeví. Úsměv provázející podobnou drobnou nehodu by byl v našich zeměpisných šířkách vnímán jako výsměch, v Thajsku je prostě chápán jako důvod k pobavení. Pomocná ruka je však pochopitelně nablízku. Úsměv je reakcí, kterou lze řešit většinu běžných životních situací.  Thajci se snaží pokud možno udržet sociální harmonii a vyhnout se konfrontaci. Cizinci jsou většinou považováni za osoby s jai rawn, horkým srdcem, kdežto místním ideálem je jai jen, chladné srdce. Ztráta sebekontroly je považována za znak nedospělosti a nezdvořilosti a vede ke ztrátě respektu. Úsměv je pak cestou, jak zůstat nad věcí Můžete ho nabídnout jako řešení drobných nehod, například když do někoho omylem strčíte. Nahradíte tak slovní evropské omluvy, které Thajci nepoužívají až tak často. Potvrzením, že omluva byla přijata, bude opět úsměv. Při vážnějších situacích však úsměv doprovází slovní omluva, případně finanční kompenzace. Jiným typickým řešením vyhrocené situace je to, že viník prostě zmizí.  Úsměvem lze také odpovědět na thajský pozdrav wai, kterým je vyjadřována úcta ke starším nebo výše postaveným osobám. Můžete ho vyslat jako odpověď dětem, které vás vítají se sepnutými dlaněmi a skloněnou hlavou. O úsměvu by mohli sepisovat celé knihy thajští politici, kteří s ním prošli celou svoji kariéru. Byl pohotově k dispozici namísto známého no comment. 

Thajci se snaží pokud možno udržet sociální harmonii a vyhnout se konfrontaci. Cizinci jsou většinou považováni za osoby s jai rawn, horkým srdcem, kdežto místním ideálem je jai jen, chladné srdce. Ztráta sebekontroly je považována za znak nedospělosti a nezdvořilosti a vede ke ztrátě respektu. Úsměv je pak cestou, jak zůstat nad věcí Můžete ho nabídnout jako řešení drobných nehod, například když do někoho omylem strčíte. Nahradíte tak slovní evropské omluvy, které Thajci nepoužívají až tak často. Potvrzením, že omluva byla přijata, bude opět úsměv. Při vážnějších situacích však úsměv doprovází slovní omluva, případně finanční kompenzace. Jiným typickým řešením vyhrocené situace je to, že viník prostě zmizí.

 Úsměvem lze také odpovědět na thajský pozdrav wai, kterým je vyjadřována úcta ke starším nebo výše postaveným osobám. Můžete ho vyslat jako odpověď dětem, které vás vítají se sepnutými dlaněmi a skloněnou hlavou. O úsměvu by mohli sepisovat celé knihy thajští politici, kteří s ním prošli celou svoji kariéru. Byl pohotově k dispozici namísto známého no comment.

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.