{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zvyky
vydáno: 4.2.2006, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Nejstrašnější duch okrsku Phrananong

Mae Nak s dlouhou rukou

Mezi duchy, kterých se Thajci nejvíce obávají patří Phi Tai Hong, patřící lidem, kteří zemřeli násilnou smrtí. Obzvláště obávaní jsou pak duše žen, které zemřely během těhotenství. Zřejmě nejznámější z nich je Nang Nak Phrakhanong.  

Na zahradě bohatého muže, lídra vesnice v okrsku Phrakhanong, pracovala mladá dvojice. Muž se jmenoval Tid Mak a pocházel z distriktu Kloeng Toey, krásná žena se jmenovala Mae Nak a byla místní. Přestože oba byli velice chudí, zamilovali se do sebe. Zatímco jeho žena byla těhotná, Tid Mak byl povolán do armády. Muž strávil mimo domov několik měsíců a když jeho služba skončila, byly dítěti již dva měsíce. 

Tid Mak pospíchal domů. Za úplňku jeho loď zakotvila v přístavu nedaleko chrámu Mahabut, ležícího v dnešním Bangkoku. Když se poprvé dotkl své ženy, překvapilo ho, jak je nezvykle studená, stejně jako jeho dítě. Mae Nak věděla, že její manžel musí být hladový, a tak mu přinesla jeho oblíbené jídlo. V závanu studeného větru se Tid Mak zachvěl a upustil svoji lžíci na zem. Najednou, jeho žena protáhla svoji ruku až k zemi, aby mu podala lžíci. Když se tomu Tid Mak podivil, rozplakala se a řekla mu, že je již mrtvá. Když dítě uslyšelo svoji matku naříkat, vyskočilo až ke stropu. Tid Mak poznal, že jeho žena i dítě jsou duchové. Utíkal do domu své sestry, která ho před Mae Nak, jenž ho následovala, ochránila posvátnou vodou.

Mae Nak strašlivě děsila vesničany, protože byla pohřbena pod stromem zvaným Ta Khian Khoo. Ještě předtím než se její manžel vrátil, požádala o jídlo mladého mnicha. Když opět protáhla svoji ruku, mnich ji uřízl svým posvátným nožem. Starší mnich ho vzal do své chýše, obklopil ho listy ze stromu zvaného Bai Nad a ustlal si poblíž něho. Mae Nak však přesto mnicha zabila. Muži z vesnice se vždy dávali na útěk, když poznali, že blížící se krásná žena je Mae Nak. Tid Mak nemohl nikam jít, protože její duch ho neustále pronásledoval. 

 Konečně duch zemřelé ženy a jejího dítěte byl přemožen vymítačem, Mor Phi, který je chytil do nádoby a svrhl do vody. Tid Mak jim poté prostřednictvím mnicha věnoval jídlo a Mae Nak nadobro zmizela.   

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.