{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zvyky
vydáno: 3.1.2007, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Šťastná devítka

Má cenu milionů

Chcete si vsadit do loterie? Vyberte si devítku, v Thajsku není šťastnějšího čísla. 

 Digitální svět otevřel starým pověrám nové možnosti a zvýšil tak cenu věcí každodenní spotřeby. O čísla telefonů i automobilové značky, obsahující magické devítky, je enormní zájem. Jeden z thajských ministrů neváhal za čtyři devítky na svém automobilu zaplatit čtyři miliony bahtů. Nejšťastnějším dnem pro svatby je srpen, devátý měsíc podle thajského horoskopu. Obchodníci často dávají svému zboží ceny končící na devítku, jednou ranou tak zabíjí dvě mouchy, zboží se zdá levnější a zároveň je to krok napřed štěstěně. Není třeba ani dodávat, jaké dny si vyberou pro otevření nového obchodu. 


Devět je pokrok


Spojení obchodu s čísly má kořeny v dávné minulosti, kdy na předvídání monzumů a příchodu nového roku závisela existence farmářů. Od sedmého století již nemuseli sledovat hvězdy, tehdejší indické záznamy jsou až do poloviny osmnáctého století přesnější než evropské. Astrologii Thajci přebrali z Indie a z Číny. Z Indie se ujal dvanáctiměsíční solární kalendář, z Číny například horoskop v podobě zvířecího cyklu opakujícího se každých dvanáct let a z jižní Číny, odkud pocházejí thajská čísla, také asociace zvuku s jeho kladným nebo záporným významem.Slovo devět, gao, zní podobně jako pokrok, a tak není divu, že je synonymem štěstí. Pokud už byste měli přece jenom omezenější výběr měli byste volit lichá čísla, která jsou štastnější, a vyhnout se čtyřce, jenž je spojována se smrtí.V zemi, která tíhne k harmonii a vyvažování, však není divu, že každé číslo v sobě může obsahovat prvky příznivé i nepříznivé.  
 

Slovo devět, gao, zní podobně jako pokrok, a tak není divu, že je synonymem štěstí. Pokud už byste měli přece jenom omezenější výběr měli byste volit lichá čísla, která jsou štastnější, a vyhnout se čtyřce, jenž je spojována se smrtí.V zemi, která tíhne k harmonii a vyvažování, však není divu, že každé číslo v sobě může obsahovat prvky příznivé i nepříznivé.

Facebook:© 2009 - 2022 Marten & Louis s.r.o.