{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zvyky, Náboženství
vydáno: 2.1.2007, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Ghost stories

Kdo zlobí, bude vysokým stromem

Na osmdesát procent Thajců věří v nadpřirozené síly. Supernaturální svět obsahuje čtyři desítky, phii,duchů, kteří různým způsobem znepříjemňují lidem život.

 I když původně měli phii dobrou stránku, postupně ji ztratili. Ayutthayská doba kladné vlastnosti duchů projektovala do andělů thep. Svět phii je rozsáhlý a neradostný. Phii porb jsou duše lakomců, které se pohybují kolem starých žen a likvidují v noci dobytek. Ještě odpudivější jídelníček mají phi kraseu, hlava bez těla živící se syrovým masem a odpadem z toilet a kuchyní. Nang takian je zase nymfa, která naříká, když někdo kátí její strom.   


Jak zmást ducha


O osudu zemřelého rozhoduje po sedmidenním limbu jeho karma, způsob, jakým se choval v právě skončeném životě. Děti, které zlobily své rodiče, skončí jako phi prate, muž vysoký jako strom. Ten, kdo zemřel předčasně, se vrátí jako phi tai hong. Nejobávanějším duchem je phii phrai, který může najít klid pouze tehdy, když svoji oběť přivábí do stejné smrti, jakou zemřel on sám. Smutně proslulým se stal dům v Bangkoku, kde se, předtím než byl zbourán, postupně oběsily čtyři ženy. Mladíci, chystající se na nástup vojenské služby v Bangkoku, hledají ochranu ve chrámu Mahabut, kde se nachází svatyně Mae Nak Phrakhanong. Pro odvrácení pozornosti duchů je doporučován postup obdobný setkání s kompletním cizincem. Snažit se nijak nevynikat z davu a učinit se tak neviditelným. Pokud ani to nepomáhá, lze se uchýlit k procedurám, které mají ducha kompletně zmást a začít dělat vše zcela obráceně. Chodit spát  za úsvitu a vstávat večer, sprchovat se v šatech nebo  chodit pozpátku. Takové kompletní obrácení života je však až úplně poslední volbou, tou úplně nejlepší je  zůstávat klidným a vyvarovat se problémům. To jsou situace, které  duchové vyhledávají.Narušení harmonie může přivábit pozornost nebezpečných sil, a proto mnohem spolehlivější ochranou je úsmívat se a ukázat respekt, nikoliv však emoce. Pokud již situaci nemůžete v klidu zvládnout, raději  vykliďte pole.   

 Pro odvrácení pozornosti duchů je doporučován postup obdobný setkání s kompletním cizincem. Snažit se nijak nevynikat z davu a učinit se tak neviditelným. Pokud ani to nepomáhá, lze se uchýlit k procedurám, které mají ducha kompletně zmást a začít dělat vše zcela obráceně. Chodit spát  za úsvitu a vstávat večer, sprchovat se v šatech nebo  chodit pozpátku. Takové kompletní obrácení života je však až úplně poslední volbou, tou úplně nejlepší je  zůstávat klidným a vyvarovat se problémům. To jsou situace, které  duchové  vyhledávají.Narušení harmonie může přivábit pozornost nebezpečných sil, a proto mnohem spolehlivější ochranou je úsmívat se a ukázat respekt, nikoliv však emoce. Pokud již situaci nemůžete v klidu zvládnout, raději  vykliďte pole.

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.