{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
oblast: Ko Tarutao
sekce: Dějiny
vydáno: 20.2.2007, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Piráti z nouze

Zasáhněte, prosili na Penangu

Na začátku stála nouze a zoufalství, později se z toho stal výnosný obchod. Zatímco ve světě zuřila válka, na Ko Tarutau kvetlo pirátství.
 

Píše se rok 1941, thajská státní pokladna zeje prázdnotou, nedostává se i na viditelnější problémy než je osud vzdálené vězeňské kolonie kdesi v Andamanském moři. Na Tarutau schází jídlo, léky i oblečení, z tří tisíců vězňů jich sedmset umírá na následky malárie, průjmů a dalších nemocí. Některá z těl nejsou ani pohřbena a stanou se potravou pro ptáky a divoká zvířata. Kritická situace učiní spojence z obou protilehlých táborů, dozorců i vězňů, a řešení se najde.

Tady vězňové přistávali, Ko Tarutao
Tady vězňové přistávali, Ko Tarutao

Noční můra Tarutao


Okolní vody se za druhé světové války ocitnou pod japonskou kontrolou. Lodě, které jimi proplouvají, nesmějí  být ozbrojeny a pro právě se narodivší piráty z Tarutaa se stávají snadnou kořistí. A s jídlem roste chuť.První přepadení se ještě odehrávají bez prolévání krve. Piráti obsazují lodě, zahánějí posádku do kabiny a vykládají náklad. Ale rostoucí chamtivost vězňů začínají podporovat i dozorci, kteří si vybírají svůj podíl na zisku. Pirátské lodě kotví přímo u Tarutaa a uloupené zboží putuje do vězeňských skladů. Posádky, které se s piráty setkávají, již nemohou spoléhat na bývalou shovívavost. Lodě jsou zapalovány a potápěny a s nimi mizí i nevítaní svědkové. Žádná loď pod žádnou vlajkou se nemůže cítit bezpečná, Tarutao se proměňuje v noční můru. Pirátství začíná vážně ohrožovat obchod v celé oblasti. Malajský Penang začíná pociťovat nedostatek základních komodit, schází dokonce i rýže. Místní obchodníci se obracejí na guvernéra, aby se postaral  o obnovení pořádku. V petici chtějí ochranu pro vlastní lodě a možnost vyzbrojit je. Rok po skončení druhé světové války thajská vláda vyhovuje britské žádosti, 15. března 1946 se na Tarutau vyloďují britské oddíly, aby zde udělaly pořádek a zajistily tak bezpečí pro svoji kolonii. Piráti jsou na útěku, ale záhy jsou obklíčeni. Je ustanovena thajská vyšetřovací komise a podle míry zavinění padají tresty. Pirátská kapitola v dějinách ostrova končí. V roce 1948 je místní vězení uzavřeno, o šestadvacet let později je Tarutao vyhlášeno národním parkem.  

Pirátství začíná vážně ohrožovat obchod v celé oblasti. Malajský Penang začíná pociťovat nedostatek základních komodit, schází dokonce i rýže. Místní obchodníci se obracejí na guvernéra, aby se postaral  o obnovení pořádku. V petici chtějí ochranu pro vlastní lodě a možnost vyzbrojit je. Rok po skončení druhé světové války thajská vláda vyhovuje britské žádosti, 15. března 1946 se na Tarutau vyloďují britské oddíly, aby zde udělaly pořádek a zajistily tak bezpečí pro svoji kolonii. Piráti jsou na útěku, ale záhy jsou obklíčeni. Je ustanovena thajská vyšetřovací komise a podle míry zavinění padají tresty. Pirátská kapitola v dějinách ostrova končí. V roce 1948 je místní vězení uzavřeno, o šestadvacet let později je Tarutao vyhlášeno národním parkem. 
 

Facebook:© 2009 - 2023 Marten & Louis s.r.o.