{lang: 'cs'}
Vězňové z Tarutaa nebyli jen bezejmennými čísly. Mezi těmi, kteří sem byli posláni z politických důvodů, najdeme i členy budoucích vlád.
Vnuk Ramy VII. Sittiporn Gridagorn se po svém omilostnění stal ministrem zemědělství. Na Tarutau se na svoji budoucí roli pilně připravoval. Měl zvláštní ubytování a mohl se věnovat experimentování s moderními zemědělskými technikami. Jako první v Thajsku kultivoval citrony a vyvinul nové odrůdy okurek. Kromě plodin se věnoval také drobným zvířatům, choval kuřata a kachny.
Ko Tarutao vstoupilo také do dějin domácí lingvistiky, zasloužil se o to v Anglii vystudovaný inženýr So Setabutra. Ten po svém uvěznění začal pracovat na anglicko thajském slovníku. V Bangkoku dokončil hesla A až S, na Tarutau symbolicky přidal slova začínající na T. Svoji práci pak dokončil na své další vězeňské štaci, na Ko Tao. Jeho slovník se používá dodnes.Mezi těmi, kteří se snažili z ostrova uprchnout, si největší proslulost získal Luan Sarapaiwanit. Po opakovaných nezdařených pokusech se mu nakonec podařilo svobody dosáhnout. Společně se čtyřmi dalšími spoluvězni se dostali na rybářskou loď čekající poblíž břehů Tarutaa, která je pak odvezla na nedelaký ostrov Langkawi, patřící již Malajsii. Zde vyčkali až do zprávy o omilostnění všech politických vězňů.
Mezi těmi, kteří se snažili z ostrova uprchnout, si největší proslulost získal Luan Sarapaiwanit. Po opakovaných nezdařených pokusech se mu nakonec podařilo svobody dosáhnout. Společně se čtyřmi dalšími spoluvězni se dostali na rybářskou loď čekající poblíž břehů Tarutaa, která je pak odvezla na nedelaký ostrov Langkawi, patřící již Malajsii. Zde vyčkali až do zprávy o omilostnění všech politických vězňů.