{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Pohlednice
sekce: Zajímavé osobnosti
vydáno: 1.1.2002

Nástupce thajského trůnu

První syn krále Rámy IX.

28. července 1952 pršelo. Davu, který se sešel na Royal Plaza, to však nevadilo. V šest hodin večer se shromáždění dočkalo. Dělové salvy oznámily, že země má nástupce trůnu, syna krále Bhumibola Adulyadeje a královny Sirikit.


Poprvé se lidé tak z rádia dozvěděli zprávu o narození prvního syna thajského krále od doby Rámy V. Jméno, které bylo pro novorozence vybráno, bylo složeno ze jmen jeho pradědečka krále Chulalongkorna a krále Vajiravudha.
 
Ditě tak však bylo pojmenováno až po měsíci, kdy je teprve považováno za plnou lidskou bytost.
 
Král zapálil svíčky a vonné tyčinky, nechal požehnat vodu a polil ji sveho syna, pro štěstí  upevnil snurku na jeho zapěstí a pomazal hlavu vonnou masti.  
 Šestapadesátiletý princ vystudoval střední školu Chitralada, ve studiích dále pokračoval v Anglii a Austrálii. 28 prosince 1972 se formálně stal thajským korunním princem, když dostal jméno Somdech Phra Boroma Orasadhiraj Chao Fah Maha Vajiralongkorn Sayam Makutrajakuman.
 
Jako absolvent vojenské akademie se v roce 1992 stal velitelem královské gardy.Jako pilot osobně převezl tělo svého synovce, který loni zahynul při tsunami v jižním Thajsku. Stejně jako jeho otec strávil tři týdny jako mnich v klášteře Bovornives.
 
Mezi jeho záliby patří jogging a sport vůbec, rád čte knihy o historii a vojenství. Má syna  prince Teepangkorn Rasmichoti.
 
O monarchii si nástupce thajského trůnu myslí, že je institucí, která drží zemi pohromadě a dává lidem inspiraci a povzbuzení.    
 
 
 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.