{lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zajímavé osobnosti
vydáno: 17.5.2007, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Český Američan v Bangkoku 1.

Novinářské cesty Denise D. Graye

Narodil se během náletu na Plzeň coby Zdeněk Mečíř a jako by to předznamenalo jeho osud. Jako sedmiletý uprchl z Československa,musel si změnit jméno, sloužil v americké armádě za vietnamské války, coby agenturní korespondent třicet let zachycoval nesčetné situace. Jako šéf pobočky AP v Bangkoku zažil Denis D.Gray šest převratů, poslední z nich loni v září. 
 

po písečné bouři, Najaf, Irák foto: archiv Denise D. Graye
po písečné bouři, Najaf, Irák foto: archiv Denise D. Graye

 
Thajsko v polovině září zažilo osmnáctý puč za posledních pětasedmdesát let. Kolika převratů jste byl svědkem vy?

Působím v Asii od roku 1973, takže od té doby jsem zažil všechny, společně s těmi neúspěšnými jich bylo šest.
Pro váš osud vůbec nejdůležitější byl však ten úplně první. V roce 1948 v Československu.
Samozřejmě. Můj otec byl podnikatelem a členem sociální demokracie v Plzni, jako mladý politik, stoupající po stranickém žebříčku a hlasitý oponent komunistů, neměl na vybranou než před hrozbou okamžitého uvěznění utéct. V Německu se z vcelku pochopitelných důvodů stal předmětem zájmu CIA, která mu zase na oplátku pomohla dostat za hranice i nás. 
 

Tehdy vám bylo sedm let. Rozuměl jste tomu, co se kolem vás odehrává?


Nechápal jsem uplně všechno, ale vnímal jsem atmosféru strachu a stoupajícího napětí. Když se objevil agent, který měl mne, moji mladší sestru a matku převést přes hranice, moje maminka mu zpočátku vůbec nevěřila. Doba byla plná příběhů lidí, kteří upadli do rukou falešných převaděčů a ti je pak někde před hranicí okradli a zabili. Přesvědčil nás až svatební prsten, který otec po něm poslal, a tak jsme za letní noci 1951 vyskočili z jedoucího vlaku poblíž rakousko české hranice. Za úsvitu nás objevila pohraniční hlídka, nás tajemný průvodce se s ní utkal, myslím, že ji zabil, a my jsme utíkali až na druhou stranu, odkud jsme pak byli propašováni do sektoru americké armády.
 

Co všechno jste opouštěli?


Kromě pár věcí jsme se vzdali úplně všeho. Náš otec hned na začátku učinil, myslím, že správné rozhodnutí, že jedna část našeho života skončila a teď začíná úplně nová. Nikdy jsme nepatřili do okruhu emigrantů, kteří teskní u piva a vzpomínají na to, co zanechali v Československu a čeho tam mohli dosáhnout.  
 Kdy se ze Zdeňka Mečíře stal Denis Gray?


Poměrně brzy, z bezpečnostních důvodů. Jména jsme si jednoduše vybrali z telefonního seznamu.
 

Jaké máte vztahy k České republice dnes?

Své kulturní kořeny jsem nikdy neztratil. Když se tady podíváte do mé knihovny najdete v ní Dobrého vojáka Švejka i další české knížky. Hned po sametové revoluci, jakmile to bylo možné, jsem se do Československa vydal. Stále tam je majetek, který nám patřil, ale my jsme o nic nežádali, i když se později naskytla možnost získat ho zpátky. 

Byla pak vaše službě v armádě v době vietnamské války splacením dluhu zemi, která vám poskytla azyl?


Cítil jsem, že bych měl Americe, za to jak mne přijala, něco vrátit, i když moji spolužáci se spíše snažili válce vyhnout a hledali pro to různé cesty. Tak jsem se dostal do Asie, nejdříve do Japonska a pak do Vietnamu.
 

Vietnamská válka skončila deziluzí, postihla také vás?

Já jsem tu válku považoval za špatnou od začátku a říkal jsem to i nahlas, což se mému veliteli moc nelíbilo, i když si možná myslel to samé.   
 

Pomohla vám pak tato zkušenost, když AP hledala korespondenta do jihovychodní Asie?


Zcela jistě mi to pomohlo. Obvykle pokud nastoupíte do agentury, začínáte někde v Iowe a po několika letech se dostanete do Washingtonu, ale v mém případě šlo všechno mnohem rychleji. AP potřebovala do Asie více lidi, někteří korespondenti byli navíc zraněni, takže jsem se jim se svými vojenskými zkušenostmi z té oblasti hodil. 
 

Facebook:© 2009 - 2024 Marten & Louis s.r.o.