{lang: 'cs'}
Thajsko je považováno za bezpečnou a relativně bezproblémovou zemi.Přesto i zde se může turista setkat s některými nástrahami, často však zejména s těmi, které nastraží sám sobě.
Thajsko patří mezi země s vízovou povinností,pro jeho návštěvu je vyžadován cestovní pas s platností přesahující o šest měsíců plánovanou dobu pobytu. O účinnosti tohoto opatření se ke své smůle přesvědčili ti, kteří si v České republice nechali vydat cestovní doklady ve zkrácené době, jejich platnost je však pouze půlroční, a tak již v okamžiku vydání na ně nelze do Thajska vstoupit.
Víza bez úsměvu
Turistické vízum lze získat na thajském velvyslanectví, po vstupu do země českým návštěvníkům umožňuje strávit v Thajsku třicet dnů a lze ho o další měsíc prodloužit. Na mezinárodních letištích a vybraných pozemních hraničních přechodech lze získat tzv. Visa on arrival, ta platí patnáct dnů a lze je prodloužit jen ve výjimečných případech (úraz, vážná nemoc apod.) na kterémkoliv imigračním úřadě (v Bangkoku v ulici Suan Plu poblíž ulice Sathorn).
K vydání visa on arrival imigrační úředníci vyžadují předložení 300 dolarů v hotovost, zpáteční letenku s datem návratu nepřekračujícím dobu platnosti víza a jméno hotelu, kde budete bydlet /formalita, kterou lze splnit uvedením názvu jakéhokoliv, nejlépe dobrého/ . V krajanských kruzích se jisté popularitě těší historka o podnikateli, kterého imigrační úřednice požádala o pozvání na večeři, když u její přepážky z igelitové tašky vytáhl sto tisíc dolarů, ale během vydávání příjezdových víz se příliš nezasmějete. Panuje zde nervozní atmosféra násobená malým počtem úředníků i jazykovou barierou, zdolání této bariéry může trvat i dvě hodiny.
Soudy do dvou dnů
Někteří návštěvníci země mylně podléhají iluzi, že Thajsko nemá spolehlivě vedenou evidenci o jejich příjezdu a v krajních případech se snaží si svůj pobyt prodloužit i ztrátou pasu.Pokud návštěvník překročí platnost svého víza o několik dnů a dostaví se na letiště , většinou se celá záležitost vyřeší zaplacením pokuty. Větší problémy nastávají v okamžiku, kdy je propadnutí víza objeveno při náhodných kontrolách, kdy není jisté, zda turista hodlá zemi vůbec opustit. Takový případ se v krátké době, okolo dvou dnů, ocitne před soudem, do té doby se vysněná dovolená může proměnit na pobyt za mřížemi ve společnosti deseti až třiceti dalších zadržených. O tom, že v těchto detekčních centrech nestojí cizinci v pozici nedotknutelných bohů, svědčí i osud jednoho z českých zadržených, který dostal deset ran holí za to, že bez svolení přijmul dopis.
Nebuďte arogantní
Trest za propadnuté vízum zpravidla zahrnuje pokutu a vyhoštění ze země, významnou roli hraje chování zadrženého.Thajská policie i úřady s rozhodovací pravomocí mají ve srovnání s evropskými úřady mnohem větší autoritu. Arogantní, konfrontační a povýšené chování s určitostí vede k ještě větším problémům. Naopak to, co lze označit jako účinnou lítost, je návodem, jak z problémů vyjít, co nejlépe. Český mladík, zadržený za držení marihuany, vyvázl s pokutou třista bahtů, pobyt v Thajsku mu byl prodloužen o dobu strávenou projednáváním jeho případu a nebyl mu udělen ani zákaz vstupu do země. V případě překročení platnosti víza je doporučováno dostavit se na imigrační úřad a nečekat až budete zadrženi.
K experimentům s vízy mohou svádět pozemní hranice s Kambodžou, kde thajské úřady nevydávají visa on arrival. Zdánlivě bezproblémový vstup do Thajska načerno se však nemusí při odjezdu ze země vyplatit. Do obdobných problémů se dostali i ti, kteří po uplynutí platnosti víza, nechtěli Thajsko opustit, a svěřili svůj pas cestovním kancelářím, často z ulice Khao San, které jim obstarali falešná příjezdová razítka.
Do vízové pasti se mohou dostat také pasažeři nízkonákladových společností. Laciný způsob cestování má jednu drobnou nevýhodu vycházející z faktu, že dostanete pouze to, co si zaplatíte. Nízkonákladové společnosti zajišťují pouze přepravu mezi výchozím a cílovým místem a nenavazují na žádné jiné linky a nepřeloží vám na ně svá zavazadla. Pokud tedy přiletíte do Bangkoku ze zahraničí, musíte znovu projít imigrační kontrolou s platným vízem,nebo si koupit visa on arrival, a teprve potom si vyzvednout svá zavazadla.
Past na kuřáky
Thajská policie většinou toleruje cizince páchající drobné přestupky, přísně však postupuje v drogových případech, za jejichž pašování hrozí i trest smrti, Nelegální je i pouhé přechovávání marihuany pro vlastní potřebu, za urážku krále a královské rodiny, za ni lze považovat I zničení thajské bankovky s portrétem krále. V některých místech se zahraniční turisté stávají snadnou kořistí. Zdá se, že policie na Phuketu poblíž Patong beach se s oblibou zaměřuje na motocyklisty bez přilby, v Bangkoku v oblasti Silom road zase strážci pořádku dbají, aby kuřáci neodhazovali nedopalky cigaret. Přestupek , sankcionovaný pokutou dvou tisíc bahtů, v místě, kde scházejí odpadkové koše, není zase tak těžké spáchat.
.