{lang: 'cs'}
V případě nouzové situace máte možnost obrátit na české velvyslanectví. Její poskytování je důležitou součástí činností konzulárních úřadů a pro tento účel má zřízenu nepřetržitou služba. Pomoc, kterou můžete na velvyslanectví očekávat, však má své hranice.
Nouze není výlet
Pomoc v nouzi vymezuje ministerstvo zahraničních věcí jako způsoby způsoby řešení situace občana České republiky, který se ocitl v nouzi v zahraničí hodné zvláštního zřetele, např. při autohavárii, hospitalizaci, v souvislosti s náhlým úmrtím, při omezení osobní svobody, při odcizení nebo ztrátě cestovních dokladů nebo finančních prostředků, a jestliže není schopen řešit tuto situaci bez pomoci.
Za stav nouze ministerstvo nepovažuje situace, kdy český občan cestuje bez toho, že by měl dostatek finančních na pobyt a návrat do České republiky. V takovém případě nemůžete očekávat ze strany ambasády žádnou finanční výpomoc, obdobný přístup uplatňují i velvyslanectví jiných států.
Získat půjčku v případě ztráty peněz lze pouze za zcela mimořádných a výjimečných okolností. Velvyslanectví zpravidla okradeným doporučuje, aby využilo služeb některé ze specializovaných agentur jako je Western Union, jejichž prostřednictvím mohou přátelé nebo příbuzní velice rychle poslat potřebnou částku. Výhodou těchto agentur je jejich rychlost a rozsáhlá sít poboček, daní za stav nouze jsou vyšší poplatky a nevýhodný bankovní kurz.
Méně často formu představuje doplňkový prodej valut, které vám velvyslanectví vyplatí poté, co vaši přátelé nebo příbuzní složí odpovídající částku na účet Ministerstva zahraničních věcí. Velikost této částky slouží pouze k zajištění návratu domů, nikoliv na prodloužení pobytu v zahraničí.
Když jste okradeni
Při okradení nebo ztrátě cestovních dokladů vám velvyslanectví na
základě protokolu policie vystaví náhradní pas s mozenou časovou platností určený k jednotlivé cestě, většinou návratu do České republiky. Ve vlastním zájmu byste měli s velvyslanectvím spolupracovat, zejména poskytnutím všech udajů nutných k ověření totožnosti a státní příslušnosti.
V případě havárie nebo hospitalizace můžete očekávat od velvyslanectví zejména pomoc ve formě zprostředkování komunikace , informování vašich příbuzných, zprostředkování kontaktu na místního advokáta nebo zdravotní pojištovnu. Nemůžete očekávat, že velvyslanectví za vás zaplatí účty, letenky na cestu domů nebo poskytne přímou právní pomoc a bude zasahovat do soudního řízení.
Cizinci jako Thajci
V případě zadržení nebo uvalení vazby je vaším právem požádat o spojení s českým velvyslanectvím, které vám poskytne informace o vaší právní situaci, prostředkuje kontakt na místního advokáta a pomůže v komunikaci s místními úřady. V pravomoci velvyslanectví není zajistit vaše propuštění, zabránit deportaci,vměšovat se do soudního řízení a do thajské imigrační politiky,poskytovat právní rady a provádět vlastní vyšetřování,pátrat po pohřešovaných osobách, nebo zajistit v nemocnicích a vězeních lepší zacházení nebo péči než je ta, která je poskytována thajským občanům.
Thajsko a Česká republika mají uzavřenou smlouvu o vzájemném vydávání odsouzených, celý proces vydávání však trvá déle než rok a pachatelé menších trestných činů si je tak musí odpykat přímo v Thajsku .