William Warren žije v Thajsku již téměř padesát let. Legendu, spojenou se záhadným zmizením Jima Thompsona, zná velice zblízka. Thompson byl jeho přítelem a Warren je autorem jeho biografie.  

" /> Thajsko: Ten příběh stále přitahuje mnoho lidí {lang: 'cs'}
Bali Bohemia

phonemaps.cz/mapa
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zajímavé osobnosti
vydáno: 1.6.2008, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Ten příběh stále přitahuje mnoho lidí

O záhadě jménem Jim Thompson se spisovatelem Williamem Warrenem

William Warren žije v Thajsku již téměř padesát let. Legendu, spojenou se záhadným zmizením Jima Thompsona, zná velice zblízka. Thompson byl jeho přítelem a Warren je autorem jeho biografie.  

Kdy jste se poprvé s Jimem Thompsonem setkal?

Bylo to  v roce 1959 , kdy jsem přijel do Thajska, abych se podílel na natáčení dokumentárního filmu o výrobě hedvábí. V té době již byl hotov jeho dům a já jsem byl pozván na  party, dnes jsem poslední žijící člověk, který se toho večírku zúčastnil. Na  začátku šedesátých let jsem se do Thajska vrátil a stal  se učitelem na univerzitě. Zároveň  jsem psal různé články, mezi nimi i o Thompsonově domu. Žil  jsem s asistentem z jeho společnosti, takže jsem do jeho firmy často chodil.  V té době byl již Thompson  velice známým a  uspěšným podnikatelem.

 

Jaký byl Thompson  člověk?

Velice laskavý a pohostinný. Byl starší než já, takže ho mohu označit za přítele, nikoliv však za blízkého přítele. Pokud vím, neměl žádný zájem o politiku, věinou velice tvrdě pracoval, celý den trávil ve své firmě nebo v dílnách, kde se vyrábělo hedvábí. Každý večer měl nějaké hosty, kterým odpovídal na stále stejné otázky, aniž ho to nějak nudilo. Pokaždé  vypadal jako když to vypráví poprvé.

Naposledy jsme se setkali těsně před jeho odjezdem. Snažili jsme se dokončit knihu, pro kterou jsem od něj potřeboval získat informace, protože v  té době jsem o buddhistickém a thajském umění moc nevěděl. Strávil jsem u něj asi tři hodiny, už bylo asi jedenáct večer, a tak jsem řekl, pojďme to dokončit až se vrátíš. Jim řekl, dobře, dokončíme to až se vrátím. A pak odjel.
 


Jaký byl Thompson jako podnikatel?

Byl to idealista. Rád navštěvoval hedvábné dílny, pozoroval barvy, pracoval s tkalci. Nikdy nechtěl vybudovat továrnu, což není příliš praktické. Jestliže chcete skutečně podnikat, musíte otevřít továrnu , aby se váš byznys  mohl rozvíjet. To on  nechtěl, říkával, že jednou celé podnikání předá tkalcům a začne s něčím novým.

 

Podle některých lidí bylo hedvábné podnikání jenom zástěrkou pro Thompsonovu špionážní činnost. Říká se, že kdo byl jednou agentem, zůstává jim navždy.

To není tak úplně opravda. Během druhé světové války existovala organizace OSS, ze které potom po válce vznikla CIA. Z OSS  ale jen velice málo lidí  přestoupilo do CIA. Oni neměli CIA v oblibě, byli to  všichni  idealisté, kteří byli i proti francouzkým a britským kolonizátorům. A Jim byl stejný jako oni, ve chvíli, kdy se jeho hedvábné podnikání stalo tak úspěšné, opravdu neměl čas zabývat se nějakou špionáží.V Bangkoku každý  věděl, já  také, kdo pracuje pro CIA. Nijak se tím neskrývali.Zajímali se hlavně  o  Vietnam, Laos a Kambodžu. Takže ten, kdo hodně cestoval, byl pravděpodobně v CIA.
 

Znáte odpověď na otázku, co se stalo s Jimem Thompsonem?

Nevím víc než kdokoliv jiný. Mám pouze teorii, kterou jsem popsal ve své knize. Moje teorie je založená na vyloučení  ostatních věcí, které se nestaly. Pokud se říká, že někdo chtěl Thompsona unést, jak by unosci věděli, že ono odpoledne půjde na procházku. Byl to jeho poslední den na Cameronově vysočině.  Mnohem snažší by bylo ho unést v Bangkoku. Někdo říká, že za tím stála CIA, ale proč. Někdo říká, že Thompson spáchal sebevraždu, ale on neměl žádný důvod. Zrovna otevřel novou kancelář, připravoval novou knihu... O tom, že se chystá na cestu, téměř nikdo nevěděl, on sám se rozhodl až na poslední chvíli. V  tu dobu, každý kdo chtěl odjet ze země, musel mít zdravotní certifikát, ale Thompson na to zapomněl, zapomněl i na daňové prohlášení. Kdyby něco skutečně plánoval, určitě by na tyto věci pamatoval.

Může mít Thompsonův příběh nějakou souvislost  s také nevysvětlenou vraždou jeho sestry, ke které došlo v Americe?

Ne. Určitě ne. Já dokonce vím, kdo ji zabil, ale nemohl jsem to napsat, protože to nelze prokázat. Celá rodina i policie ví, že to udělal její syn. Po pětačtyřiceti letech ve stejném pokoji, kde zabil svoji matku, spáchal sebevraždu i on.Oficiálně však tento případ nebyl nikdy vyřešen.

           
 

Co je tedy nejlogičtějším vysvětlením zmizení Jima Thompsona?

Nějaká nehoda.Možná, že uhnul z cesty někam do džungle a ztratil se. v té době žilo v džungli mnoho domorodců, kteří chytali zvířata do pastí s ostrými hroty. Pokud Thompson do některé z nich spadl, zabil se nebo byl těžce zraněný,  a oni zjistili, že se jedná o cizince, tak ho možná někde pohřbili, aby ho nikdo nenašel. Pochybuji, že pátrání po něm probíhalo tak intenzivně, jak se tvrdilo. V  divoké hornaté džungli nemůžete prozkoumat každou píď, zvláště když nevíte, ve kterém směru se máte hledat.

Jak na konci šedesátých let žil Bangkok tímto záhadným příběhem?

Většina lidí si myslela, že byl unesen kvůli výkupnému. Vzpomínám si, že asi třetí den po jeho zmizení, můj přítel, se kterým jsem žil, mi řekl, myslím, že ho nikdy nenajdeme. Říkal jsem, to není možné, něco se přece musí najít. Pokud však jde o nějaký skutečný důkaz  nevíme dnes o nic více než jsme věděli  den poté,  co se Thompson ztratil. To je samozřejmě velice neobyklé, a proto také lidé jsou tím příběhem stále fascinováni a stále se o něm píše.

 

            
 

Facebook:© 2009 - 2022 Marten & Louis s.r.o.