{lang: 'cs'}
Připomíná to stěhování národů v malém. Až dva miliony lidí během listopadového úplňku přicházejí bavit do Phnompenhu.Účastní se zde třídenního vodního festivalu. Svátku, který včera ukončil ohňostroj na nábřeží řeky Tonle Sap.
Kořeny vodního svátku historikové vystopovali až ve dvanáctém století v období mocné khmerské říše, která za sebou zanechala dědictví v podobě architektonického skvostu jihovýchodní Asie, mohutného chrámového komplexu Angkor.V objemné kamenné knize Angkoru lze také nalézt záznam o vítězné námořní bitvě, kterou ve dvanáctém století svedl khmerský vládce Jayavarman VII. se sousedními Chamy.
Autobusy rezignují
Nábřeží Tonle Sapu je obvykle místem pro příjemnou podvečerní procházku se zastávkou v některé z místních kavárniček s výhledem na poklidnou hladinu Tonle Sapu.Nikoliv však v čase vodního festivalu.
Tam, kde obvykle můžete procházet zcela volně a jenom příležitostně vás dostihne drobný obchodník nebo majitel motocyklu s nabídkou odvozu kamkoliv si budete přát, se musíte prodírat snad celým kambodžským venkovem.Už jenom příjezd do samotného Phnompenhu dává tušit, že jste nepřijeli v obvyklý čas. Autobusy zcela rezignují na cesty do centra a zastavují daleko na předměstí.Přesun do centra dění pak stojí téměř stejně jako celá předchozí čtyřhodinová jízda autobusem.
A jestliže i ve všední dny představuje kambodžský motocykl dopravní prostředek, kterým lze podle evropských měřítek přepravit nadstandardní počet osob, vodní svátek rekordní laťku posunuje ještě výše.Ve chvíli, kdy se vám zdá, že se ustálila na počtu šesti, vynoří se ve skulině těl celé khmerské rodiny ještě hlavička snad tříměsíčního kojence.
Řeka "otočí" svůj proud
Vše podstatné spojené s vodním svátkem se odehrává na nábřeží Tonle Sapu, stokilometrového vodního kanálu spojujícího stejnojmenné jezero s otcem vod Mekongem. Tonle Sap je ojedinělým přírodním úkazem.
V období dešťů do ní Mekong vytlačuje část svého vodního objemu a obrací její tok na sever do jezera Tonle Sap, které v té době zvětšuje až pětinásobně svůj objem. Po skončení dešťů se vše zase vrací do předchozího stavu a Tonle Sap opět teče od severu na jih.
Tento fenomén Tonle Sapu zajišťuje rozmanitost rybích druhů a kambodžským farmářům živobytí.Ale přestože je vodní svátek také poděkováním řece za úrodu, kterou zemi přináší, návštěvníci svátku se k Tonle Sapu chovají více než macešsky.Nikdy do jeho vod nesměřuje tolik odpadků a plastů jako během těchto tří dnů.Až padesátičlenné posádky štíhlých lodí ze všech koutů země se předhánějí po hladině Tonle Sapu, tak jako to činili jejich dávní předkové, když je khmerští vládcové sezvali na každoroční cvičení na zdokonalení ovládání bitevních lodí.Výběr u pouličních stánkařů zase sahá od baget s paštikou pro každého po zvířecí vnitřnosti pro gurmány-dobrodruhy. Početná kolonie místních kluků živících se sběrem odpadků se zase vrhá za každou plastovou lahví, která sklouzne do Tonle Sapu.Řeky, která stojí u všeho dění vodního svátku.