{lang: 'cs'}
Kambodžské království, khmérsky Preahreacheanachakr Kampuchea, na západě sousedí s Thajskem, na severu s Laosem a na východě s Vietnamem.Jižní hranici země zabírá Thajský záliv. Více než pětina ze čtrnácti milionů obyvatel žije ve městech, zejména Phnompenhu, Battambangu Sihanukvillu a Siem Reapu.
Geograficky zemi dominují dvě hlavní řeky Mekong a Tonle Sap. Většinu území zaujímá rovina, výjimku představují Kardamonové hory hor s nejvyšším vrcholem celé země, a hory Damrei a Dangkrek. Kambodža je převážně zemědělskou zemí se stoupajícím podílem příjmů z turismu.Politickým zřízením je Kambodža konstituční monarchií, král je hlavou státu, premiér stojí v čele vlády.Dvoukomorový parlament se skládá z Národního shromáždění a Senátu. V Národním shromáždění zasedá nejméně 120 členů, Senát má vždy méně než polovinu členů Národního shromáždění.Od 14.října 2004 je kambodžským králem Norodom Sihamoni.
Státní heslo zní Národ, náboženství a král. Státní vlajku tvoří dva podélné modré pruhy, které lemují červený pruh, uprostřed se nacházejí tři bílé věže Angkor watu. Státní svátek připadá na 9.listopadu, den vyhlášení nezávilsosti v roce 1953.Administrativně se Kambodža dělí na 23 provincií a jednu municipalitu, Phnompenh.
Kambodža v kostce
název Kambodžské království
hlavní město Phnompenh
rozloha 181 040 čtverečních kilometrů
počet obyvatel 14 241 640
etnické zastoupení Khmerové 90, Vietnamci 5, Číňané 1, ostatní 4 procenta
náboženské zastoupení buddhisté 95, ostatní 5 procent
úřední řeč khmerština
hranice celkem 2572 km, z toho Laos 541 km,Thajsko 803 km,Vietnam 1228 km
nejnižší bod Thajský záliv 0 m
nejvyšší bod Phnum Aoral 1810 m
Kambodžské provincie
Banteay Mean Cheay, Battambang, Kampong Cham, Kampong Chhnang, Kampong Spoe, Kampong Thum, Kampot, Kandal, Kaoh Kong, Keb, Krachen, Mondol Kiri, Otdar Mean Cheay, Pailin, Pouthisat, Preah Seihanu (Sihanoukville), Preah Vihear, Prey Veng, Rotanah Kiri, Siem Reab, Stoeng Treng, Svay Rieng, Takev