charakter článku: Průvodce
sekce: Dějiny
vydáno: 1.1.2010, autor: Pavel Zvolánek Singapur průvodce: Dějiny Singapuru
Dějiny Singapuru jsou neodmyslitelně spojeny se dvěma jmény – Stamford Raffles na začátku devatenáctého století ze Singapuru učinil baštu britského impéria a Lee Kuan Yew mu o stopadesát let později vtisknul podobu moderního rozvinutého státu. Ale historie Singapuru se začala psát dávno předtím než se oba mužové objevili na scéně.
První záznamy o osídlení oblasti, kde se nachází dnešní městský stát, pocházejí již ze druhého století našeho letopočtu. Jako významný předsunutý post sumatránské říše Sriwijaya byl ostrov znám pod názvem Temasek, mořské město. Jeho význam upadl ve čtrnáctém století a v období od šestnáctého do devatenáctého století byl součástí sultanátu z Johoru .Řídce osídlený ostrov, obývané převážně rybáři, padl na začátku devatenáctého století do oka Thomasi Stamfordovi Rafflesovi, který se zde vylodil 29. Ledna 1819. Strategická poloha ostrova ho přivedla až k uzavření dohody s malajským sultánem Husajnem Shahem o rozvoji Singapuru jako britského obchodního postu. V roce 1824 Britové oficiálně převzali vládu nad ostrovem, který se stal prosperujícím přístavem volného obchodu , kde se začali usazovat Číňané, Indové, Malajci i Evropané.Každá z etnických komunit žila odděleně. Počátky Singapuru však provázely problem s rozšířeným pirátstvím a dodržováním zákonů. Přesto se v sedmdesátých letech devatenáctého století Singapur již mohl vykázat sto tisicem obyvatel a na konci století zde významně stoupl objem obchodu.
Rozvoj Singapuru přerušila druhá světová válka. Japonský vpád na Malajský poloostrov zakončila šestidenní bitva o Singapur. 15. Února 1942 Japonci Singapur obsadili a svoji nadvládu nad ostrovem zahájili popravami tisíce Číňanů, na 140 000 spojeneckých zajatců se ocitlo ve vězení Changi. Obávanou součástí života místních obyvatel se stala japonská tajná policie kempetai. Britský premier Winston Churchill označil pád Singapuru za největší porážku v dějinách britského impéria. Japonci nadvládu nad ostrovem udrželi až do 12. Září 1945, kdy správa přešla do britských rukou. Dny britského impéria se však již nezadržitelně blížily ke svému konci. V prvních všeobecných volbách v roce 1955 zvítězil kandidát prosazující myšlenku nezávislosti. V roce 1963 Singapur vyhlásil nezávislost na britském impériu a připojil se k Maljsiské federaci.O dva roky později došlo k roztržce, která 9.srpna 1965 vyústila v úplnou suverenitu Singapuru Prvním prezidentem se stal Yusof bin Ishak, ale rozhodující úlohu měl po následujících jedenatřicet let hrát premiér Lee Kuan Yew. Právník vzdělaný na Cambridgi zahájil ambiciozní program rozvoje země, která se nemohla opřít o přírodních zdroje a musela se potýkat s vysokou nezaměstnaností, nedostatkem bydlení i potenciálně hrozících etnických konfliktů. Přísná a korupcí nezkorumpovaná politika však Singapur přivedla až mezi rozvinuté země. Prioritami Lee Kuan Yeovi vlády se stalo vzdělání, infrastruktura, bydlení, občanský pořádek a obrana. Lee Kuan Yew zůstal v čele vlády až do roku 1990, kdy ho vystřídal premiér Goh Chok Tongovi, který byl později nahrazen synem prvního singapurského premiéra Lee Hsien Loongem.