{lang: 'cs'}
Téměř tisíc mrtvých, obrovské materiální ztráty dosud nevyčíslitelného rozsahu, těžce zničené Andamanské pobřeží. Thajsko, jedna z nejoblíbenějších turistických destinací, ročně navštěvovaná dvanácti miliony turisty, se však obává, že další katastrofa na zemi ještě čeká. Tentokrát však nikoliv v podobě přírodního živlu, nýbrž propadu v návštěvnosti.
Tsunami udeřila ve vrcholné turistické sezoně, o to jsou škody na turistickém ruchu vyšší. Thajsko musí počítat s dopady, které například před dvěma lety pocítilo po teroristickém útoku indonéské Bali. Turistům se pak jenom těžko vysvětluje, že hned druhý den po výbuchu byla natolik zvýšena bezpečnostní opatření, že se Bali stalo jedním z nejbezpečnějších míst na světě. Thajsko nyní stojí před podobným úkolem.
Přívalová vlna zaplavila západní pobřeží, naprosto nesažena však zůstávají místa na východě včetně hojně navštěvovaných resortů na ostrově Samui nebo letoviska Pattaya, kam zavítá třetina návštěvníků země.
Nedotčena zůstávají další magnety na turisty, hlavní město Bangkok, celá severní část země, vyhledávaná především těm.kdo se hodlají vydat na trek k tamním horským kmenům nebo do proslulého Zlatého trojúhelníku.
Mnohem nejasnější zůstává situace přímo v místech, kde vlna udeřila. Sami místní hoteliéři zatím doporučují zdrženlivost, než se podaří odklidit trosky a uklidnit celou situaci. Podle některých zpráv v některých místech vládne chaos, některé budovy mohou být zprovozněny během týdne. Podle prvních odhadů Thajsko ztráty z thajského turistického ruchu budou okolo třiceti procent, obnova by měla trvat asi dva roky.
Na Andamanské pobřeží se turisté během letošní sezony rozhodně nepohrnou.
Pro ty, kteří se letos chystali do Thajska stojí volba mezi tím, zda svoji dovolenou stráví v nepostižených částech země, nebo se vydají úplně jinam. Pokud se rozhodnou pro Thajsko, země by se mohla vzpamatovat rychleji než se nyní může zdát.